Mám se rozhodnout pro epidurál?

Vaše miminko roste a vyvíjí se, bříško se pomalu kulatí a Vás už zanedlouho čeká porod. Určitě přemýšlíte, jaké to bude a jak zvládnete porodní bolesti i celý jeho průběh. A to hlavně v případě, že budete porod prožívat poprvé. Možná Vás začínají napadat myšlenky, jak přivést miminko na svět bez co nejmenších bolestí. A možná Vás napadají myšlenky, zda se rozhodnout pro epidurál. V tom případě je tento článek určený právě Vám.


Jaké výhody má epidurál

Každá žena si přeje pohodový a pokud možno bezbolestný porod. Stále více žen se proto začíná přiklánět k epidurální anestezii. Tato metoda Vám opravdu zajistí hladší průběh porodu. Některé ženy jsou velmi citlivé, mají nízký práh bolesti a porodu se velmi bojí. V tomto případě se epidurál doporučuje. Rodičky jsou díky tomu mnohem klidnější a vyrovnanější. Celý porod prožívají více v klidu a pohodě a nedochází ke zbytečnému stresování. Další výhodou je také uvolnění porodních cest a pánevního dna, čímž se porod urychlí zhruba o polovinu. Pozitivní je také zlepšení placentárního průtoku a hlavně odstranění bolesti. Epidurál je také výhodný v případě, že trpí rodička vysokým krevním tlakem, má bronchiální astma nebo další zdravotní komplikace.

Jaké jsou nevýhody epidurálu?

Epidurál má nejen své pro, ale také proti a jako každý lékařský zákrok, má svá rizika. Mezi nevýhody patří především znecitlivění břicha a tím může rodička ztratit dočasnou kontrolu nad močových měchýřem. U nemalého procenta žen se může také vyskytnout třesavka, zvonění v uších nebo bolesti hlavy. Některé rodičky mohou mít po porodu také bolesti zad po vpichu jehly, tato bolest ale odezní sama po pár dnech. V krajních případech může také jehla proniknout až do mozkomíšního moku, ženy mohou potom trpět silnými bolestmi hlavy, které ovšem také po pár dnech odezní. Může se ale také stát, že Vás ještě pár hodin po porodu budou brnět nohy.

Jak se epidurál zavádí?

Správný čas pro podání epidurálu určí porodník. Nejčastěji se podává v případě, že nález otevřené branky je zhruba na 3 až 4 centimetry u prvorodičky. V případě vícerodičky je nejvhodnější čas při nálezu 1 až 2 centimetry. Někdy je ovšem porod už tak pokročilý, že epidurální anestezie není možná. Při zavádění epidurálu leží rodička na boku nebo se postaví na všechny čtyři. Je důležité mít vyhrbená záda. Porodník Vám místo vpichu potře antiseptickým roztokem a potom znecitliví místo vpichu a zavede kožní jehlu. Pomocí této jehly zavede tenký katetr, kterým jsou podle potřeby podávána anestetika. Úleva od porodních bolestí by se měla dostavit zhruba do 15 minut od zavedení.

Kdy se epidurál nedoporučuje?

Porodník nedoporučí epidurál v případě, že rodička trpí těhotenskou cukrovkou, poruchou srážlivostí krve nebo zvažuje porod do vody. Důvodem pro nepodání epidurálu je také alergie na lokální anestetika nebo krvácení během porodu. Pokud se rozhodnete pro epidurál, musíte také počítat s tím, že dojde k oslabení děložních kontrakcí, nebudete cítit miminko a nepoznáte správný okamžik pro tlačení. V těchto případech jste odkázaná pouze na pokyny porodní asistentky a lékaře. Je také nutné podávat uměle hormon oxytocin, který zesiluje kontrakce. Bohužel ale blokuje jeho přirozené vyplavování. Hormon oxytocin je totiž zodpovědný za správný průběh porodních kontrakcí, a později je také důležitý i pro správné kojení.