Co Vás čeká pár dní porodu?

Spousta žen v sobě řeší pouze porod, porodní bolesti a samotný příchod miminka na svět. Velmi často se tak stává, že vůbec nemyslíte na prvních pár dní po porodu. Toto období bude velmi náročné a také plné změn. Je proto důležité vědět, co Vás čeká a hlavně jak nejlépe se na poporodní období připravit. Tyto informace pro Vás budou velmi cenné a připraví Vás na případné komplikace.


Poporodní období bude velmi náročné

Připravit se musíte hlavně na to, že porod bude velmi náročný a vyčerpávající. Bude to Váš největší fyzický výkon v životě a nejspíš Vás bude bolet celé tělo. Je také potřeba počítat s tím, že může dojít k poporodnímu poranění – například nástřih nebo natrhnutí hráze. Rodidla po poranění proto udržujte v suchu a čistotě. Pravidelně se sprchujte a vyměňujte vložky. Vždy se důkladně osušte! Bolest a otok zmírníte speciálním gelovým polštářkem nebo pytlíkem s ledem zabaleným do čistého a vyžehleného kapesníku. Neledujte ale příliš dlouho, bude stačit pouze pár minut! Do porodnice si můžete také vzít nafukovací kruh, při sezení to pro Vás bude mnohem pohodlnější. Po porodu, pokud Vám to umožní zdravotní stav, začněte s cviky na posílení pánevního dna, díky tomu se Vám prokrví celá oblast malé pánve a hojení bude snadnější.

Čeká Vás první velká zkouška – kojení

Většina žen se bojí, že kojení nezvládnou, bude pro ně bolestivé nebo nebudou mít dostatek mléka. Není se čeho obávat. Technice kojení se velmi důkladně věnují předporodní kurzy, ale hlavně sestřičky v porodnicích, které Vám poradí. Společně najdete také nejvhodnější polohu, která při kojení bude vyhovovat Vám i miminku. Je ideální, když je miminko v kontaktu s matkou ihned po porodu. Rozhodně trvejte na tom, aby bylo Vaše dítě přiloženo na břicho těsně po porodu, ještě nahé a jen jemně osušené. Do několika minut si samo instinktivně najde prs a přisaje se. Pokud to udělá miminko samo, je to ten nejlepší začátek pro hladký průběh kojení. Pokud se samopřisátí miminka nepodaří hned po porodu, je velmi důležité, abyste s přikládáním miminka na holou kůži dále pokračovali. Někdy to může opravdu trvat i několik dní, než si na sebe maminka s miminkem úplně zvyknou a sehrají se.

Promyslete si, co vše budete potřebovat v porodnici

Důkladně si promyslete, co vše budete v porodnici potřebovat. Raději si napište už měsíc dopředu seznam a postupně do něj zapisujte vše, na co si vzpomenete. Rozhodně si s sebou ale vezměte dostatečné množství porodních vložek (2 - 3 balení). Určitě zapomeňte na vložky s igelitovou vrstvou, stačit Vám budou ty nejobyčejnější. Zabalte si také několik kusů kalhotek (5 - 6 kusů). Doporučujeme bavlněné volnější a prodyšné. Ideální jsou také síťované, ty koupíte ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně. Oblast rodidel musí být v suchu a hlavně musí dýchat. Nezapomeňte také na kojící podprsenky (2 - 3 kusy), ty pořizujte raději těsně před porodem, musíte počítat s tím, že se Vám prsa nalijí mateřským mlékem a zvětší až o dvě velikosti. Velmi důležité jsou také noční košile, ideální jsou s hlubokým rozepínáním vpředu, a to kvůli kojení.

Další věci, které si vzít do porodnice

Sbalte si alespoň dvě osušky a dva ručníky, přezůvky a gumové boty nebo žabky do sprchy, také župan a ponožky, raději si přibalte i jedny teplé. Nezapomeňte i na vložky do podprsenky, tašku na špinavé prádlo, všechny hygienické a kosmetické potřeby, které pravidelně používáte. Důležité jsou i mastičky na popraskané bradavky nebo hemeroidy. Přibalte také jemný a měkký toaletní papír. Léky, pokud užíváte nebo vitamíny pro těhotné. Určitě myslete také na mobil a nabíječku. Časopisy, knížku nebo křížovky.

Zvažte vlastní stravu do porodnice

Pokud preferujete svoji zdravou nebo alternativní stravu, určitě popřemýšlejte o tom, zda si s sebou nevzít své vlastní jídlo a pití. Nemocniční strava není zrovna nejzdravější a energeticky vyvážená. Myslete na to proto s předstihem a připravte si vlastní jídlo, které Vám může do porodnice nosit manžel nebo někdo z rodiny. Strava po porodu by měla být plná energie, vitamínů a minerálů. Nezapomeňte proto na dostatek ovoce, zeleniny, obilovin a ořechů. S sebou si také přibalte těhotenský čaj nebo další bylinky, které podporují laktaci a zamezí nadýmání miminka, výborný je například fenykl, kmín, anýz nebo kopřiva. Do porodnice si přibalte také neperlivé vody. Ideální je také strava plná bílkovin a vápníku, nezapomeňte proto na zakysané mléčné výrobky.

Po návratu z porodnice navštivte pediatra

Před narozením miminka je důležité si zajistit pediatra, ke kterému budete chodit. Už před porodem si raději dopředu domluvte svoji první návštěvu. Pokud potřebuje radu nebo pomoc, nebojte se zeptat. Vedle pediatra Vám mohou spoustu cenný informací poskytnout také laktační poradkyně, porodní asistentky, dětské sestry nebo Váš gynekolog. Pokud nemáte po porodu žádné komplikace, je možné po spontánním porodu začít se cvičením už zhruba 14 dní po porodu. Po operativním porodu se doporučuje po šesti týdnech. Zkuste si najít centra, ve kterých Vám dokážou poradit se cvičením po porodu. Ideální jsou také centra, kde můžou cvičit i vaše miminka.