Jak nejlépe zvládnout přípravu k porodu

Porod je ta nejpřirozenější věc na světě a samozřejmě se nedá naplánovat úplně do detailu. Naše představy o krásném a pohodovém porodu se můžou bohužel hodně lišit od skutečnosti. Přesto, byste si měly svůj velký den promyslet a snažit se nejlépe připravit k porodu. Nejdůležitější je totiž psychika, a pokud budete mít po ruce svůj porodní plán a budete připravená na možné komplikace, částečně Vás to zbaví strachu z neznámého.


Jak se zbavit strachu z bolesti?

Musíte si v první řadě uvědomit, že jde o přirozený proces a bohužel narození dítěte se neobejde bez bolesti. Nakonec to ale zvládne každá žena. Nejdůležitější je klid a trpělivost. Poslouchejte své tělo a vytvořte si příjemné prostředí. Porod prožijte s osobou, které důvěřujete, a je Vám blízká. Může to být partner, kamarádka nebo maminka. Ženy stále častěji využívají pomoci porodní asistentky nebo duly. Jsou to ženy, které mají s porody bohaté zkušenosti. Budou Vám oporou a pomůžou Vám zvládnout porodní bolesti nebo odpovědět na všechny Vaše otázky. Také Vám pomůžou s rozhodnutím v situacích, které vyžadují nějaký zákrok. Promluvte si s kamarádkami, které už mají svůj porod za sebou. Pomůže Vám to zbavit se alespoň trošku strachu a nejistot. Nechte se inspirovat a hlavně si berte všechny rady k srdci. Není totiž nic lepšího, než vlastní zkušenost.

Promyslete si, kde budete rodit a jak

To je velmi zásadní rozhodnutí. Nemocnici si vybírejte s kratším dojezdovým časem a určitě dejte na doporučení. Zajímejte se, kolik osob může rodičku doprovázet k porodu, jaké volí porodní polohy, zda je možnost rodit do vody, jaká jsou procenta císařských řezů nebo nástřihů hráze. Zajímejte se také o to, jaká bude poporodní péče nebo jaká bude možnost kontaktu s miminkem po porodu. Velmi cenné jsou diskuze, komentáře a zkušenosti maminek, které si porodnice vyzkoušely. Zajímejte se také o nadstandartní pokoj, ve kterém může přespat i partner. Také o to, kdo většinou ženu porodem provází – lékař, lékařka nebo porodní asistentka. Důležité je také, jak ženám pomáhají snášet porodní bolesti kromě použití léků.

Předporodní kurzy jsou dobrý základ

Předporodní kurzy rozhodně nepodceňujte, poskytnou Vám důležité informace nejen o porodu, ale také o šestinedělí a kojení. Většina kurzů má část teoretickou. Tam se seznámíte s průběhem porodu, úlevovými prostředky (masáže, aromaterapie, pobyt ve vodě nebo ve sprše, úlevové polohy nebo cvičení na balonu). Získáte také představu o průběhu šestinedělí nebo správném kojení. V části praktické si potom budoucí rodiče vyzkouší na panence, jak správě zacházet s novorozencem přebalovat, koupat a chovat. Kurzy jsou výborné v tom, že získáte větší jistotu a nebudete mít takový strach z neznámého.

Kurzy bývají zaměřeny velmi prakticky a seznámí Vás také s tím, jak při porodu správně dýchat, jaké jsou fáze porodu, jak můžete tlumit bolesti, uvolňování pánevního dna nebo masáže hráze. Příprava je ale důležitá také pro tatínky, ti jsou někdy pod mnohem větším tlakem a stresem než samotné rodičky. Naučí se jak ženu vnímat, jak jí ulevit od bolesti a být oporou.

Využít porodní asistentku nebo dulu?

Dula je žena, která poskytuje rodičce především psychickou oporu. Připraví Vás na porod i šestinedělí. Pomůže s kojením i péčí o miminko. Při porodu určitě oceníte její zkušenosti ohledně úlevových technik nebo masáží. Dula ale nenahrazuje porodní asistentky nebo lékaře. Nemají totiž většinou žádné odborné vzdělání v oboru porodnictví. Naopak porodní asistentky jsou ženy, které mají porodní vzdělání a specializují se na ženu v období těhotenství, porodu i šestinedělí. Porodní asistentky mohou vést přirozené porody a většinou je využívají ženy, které mají z porodu obavy. S porodní asistentkou strávíte spoustu času i před porodem, získáte k ní důvěru a při porodu je Vám velkou oporou. Pokud máte tedy strach z porodu a neznámého, zkuste nad porodní asistentkou nebo dulou popřemýšlet.

A poslední rada na závěr. Buďte hlavně psychicky v pohodě. V příjemném prostřední a bez stresu. Naučte se vnímat a poslouchat své tělo a hlavně správně dýchat – to je klíč ke zvládnutí porodu. Buďte přirozená a dělejte to, co potřebujete! Nestyďte se! Pokud potřebujete křičet, sténat nebo naopak chodit, tak klidně do toho.