Jak vypadá průběh porodu?

Porod může být pro mnoho nastávajících maminek strašákem. Není se čeho obávat, jde o přirozený fyziologický proces a na jeho konci se žena dočká vytouženého miminka. Samotný porod má několik fází, o kterých si teď něco bližšího řekneme.


Okamžik, kdy začne samotný porod je velmi individuální a jen malé procento žen rodí opravdu v termínu. Někdy to může být dříve a někdy naopak později. Na vyvolání porodu se podílí velké množství faktorů, ať jsou to hormonální změny, děložní kontrakce nebo zemská gravitace. Někdy k samotnému vyvolání pomůže teplá koupel, jindy pohlavní styk nebo jen svižnější chůze. Podle lékařů, ohlašuje začátek porodu a první velké kontrakce právě Vaše miminko. Po ukončeném vývoji plic totiž začne do plodové vody vydechovat hormon zvaný oxytocin, který následně vyvolá kontrakce a také samotný porod.

Většina maminek se ptá, jak dlouho může porod trvat. Je to opět velmi individuální záležitost, na kterou se nedá jednoznačně odpovědět. Nicméně obecně se uvádí, že prvorodička může rodit 8 až 12 hodin. Některé porody ovšem mohou být delší a komplikovanější a výjimkou nejsou ani 24 hodinové porody. Pokud jste ovšem už druhorodička nebo i vícerodička, doba porodu se zkracuje a miminko může přijít na svět i za pouhé 3 hodiny.

Kdy začíná porod a jak ho poznám?

To je otázka, kterou si klade mnoho nastávajících maminek. Pro prvorodičky je to nová situace, kterou neznají, proto mají většinou obavy a tápou. Samotný porod začíná porodními kontrakcemi, které mohou být zpočátku jen velmi slabé. Dalším znamením začínajícího porodu je také odtok hlenové zátky, která může obsahovat i příměs krve, proto není žádný důvod k obavám. V neposlední řadě Vám porod oznámí také odtok plodové vody. Co se týká porodních bolestí, je to velmi individuální. Některé ženy je mohou pociťovat jako mírné křeče, které můžeme přirovnat k menstruačním bolestem, jiné ženy mají naopak projevy mnohem silnější.

Jak probíhá první doba porodní?

Takzvaná první doba otevírací začíná nástupem pravidelných děložních kontrakcí. Díky těm dochází k postupnému rozevírání a zániku děložního hrdla. A právě zánikem děložního hrdla vzniká takzvaná děložní branka, která se postupně rozvinuje. Jakmile je už branka dostatečně rozvinutá a není hmatná, jsou porodní cesty plně otevřeny. Zpravidla to bývá na 10 až 11 centimetrů. Během této doby začíná také pozvolné sestupování hlavičky. Co se týká plodové vody, ta může prasknout už před samotným začátkem porodu. Není to ale pravidlo, a tak se může stát, že plodová voda odteče během porodu nebo může vak blan, ve kterém je plodová voda uložena, propíchnout až porodní asistentka.

Druhá doba porodní – vypuzovací

Tato druhá doba porodní vzniká zánikem porodnické branky a otevřením porodních cest. Nyní přichází na řadu samotný porod, který by měl trvat zhruba 5 až 30 minut. V této době pocítíte silnější, častější a také delší kontrakce. Dítě je tlačeno ven nejen silou kontrakcí, ale aktivně se musí na spolupráci podílet také maminka, která tlačí dítě ven z porodních cest. Vždy ale musíte počkat na pokyn porodníka, právě ten pozná správný moment pro tlačení.

Třetí doba porodní – porod placenty

Poslední doba porodní začíná porodem dítěte a skončí porodem plodového lůžka neboli placenty. Ta se sama odloučí a obvykle vyjde během několika minut, někdy to ovšem může trvat i několik hodin. Občas se bohužel stává, že placenta nevyjde přirozenou cestou, v takovém případě musí být odstraněna chirurgicky. Součástí třetí doby porodní je také přestřihnutí pupeční šňůry, která spojuje plod a matku. Po samotném porodu leží rodička ještě na porodním sále. Ošetřují se poporodní poranění a kontroluje se, zda nekrvácí z rodidel.