Jak vybrat správnou těhotenskou a kojící podprsenku?

Žena se během těhotenství mění. Nejen postava a boky, ale především prsa. Už na začátku těhotenství si ženy většinou všímají prvních změn, nejčastěji to bývá mezi šestým a osmým týdnem těhotenství. Prsa i bradavky se začnou zvětšovat a prsní žíly se stávají výraznějšími. Prsa provází hormonální změny po celou dobu těhotenství, ale také po porodu a při kojení. Počítejte tedy s tím, že si budete muset pořídit větší podprsenku, a to většinou o jednu až dvě velikosti.


Je proto nesmírně důležité zainvestovat do kvalitní těhotenské podprsenky, která Vám poskytne správnou oporu. Prsa budou ztěžklá a záda budou více trpět, proto jsou důležité propracované, pevné a funkční podprsenky. Musíte se také připravit na to, že prsa budou vystavena velkému tlaku a pokud nebudou těžká prsa dobře podepřena a chráněna, můžou během těhotenství ztratit svůj tvar a pevnost. Kolem čtvrtého měsíce těhotenství už proto uvažujte o koupi speciální těhotenské podprsenky. Ta je upravena tak, že poroste spolu s Vámi a dodá prsům dostatečnou oporu. Rozhodně zmírníte nebo dokonce úplně zabráníte vzniku strií nebo poklesu prsů.

Jakou si pořídit těhotenskou podprsenku?

V období těhotenství budou Vaše prsa velmi citlivá a s největší pravděpodobností Vám bude dělat problémy nosit klasické podprsenky a kosticemi. V tom případě sáhněte po bezešvých podprsenkách, které jsou většinou tvarované horkým vzduchem. Umožnují tak dokonalou prsní podporu. Vybírejte si těhotenské podprsenky, které mají široká ramínka. Nebudou se Vám kvůli ztěžklým prsům zařezávat do ramen. Materiály podprsenek vybírejte tak, aby byly maximálně elastické, ušetříte díky tomu spoustu peněz, podprsenka totiž poroste společně s Vámi. Podprsenky jsou navíc maximálně pohodlné, proto je můžete nosit i v noci na spaní.

Těhotenská a kojící podprsenka v jednom

Skvělým typem je nákup speciální těhotenské a kojící podprsenky v jednom. Můžete ji využít během těhotenství i kojení. Tato podprsenka má v sobě zavinovací funkci, která umožňuje jednodušší kojení. Podprsenky mají většinou vrstvené košíčky a uvnitř odnímatelné vycpávky. Ty doporučujeme rozhodně pořídit. Během těhotenství se budou bradavky měnit a hlavně tmavnout, díky vycpávkám tak nebudou přes světlá trička nebo tílka prosvítat. Během kojení si rozhodně pořiďte kojící tampóny. Jsou velmi diskrétní a ochrání Vaše prádlo a oděv před ušpiněním vytékajícím mlékem. Tampóny se skládají většinou ze čtyř vrstev. Ty zachycují mléko a mění ho na gel, zároveň Vás ale udržují v suchu a čistotě. Zakoupit můžete také absorpční vložky, které fungují na stejném principu, ale jsou pratelné. Podprsenky určené pro kojení mají navíc rychloupínání, jedná se speciální systém, který dokáže velmi rychle otevřít a zavřít košíčky při kojení.

Kvalitní kojící podprsenka je základ

Po narození miminka a v období kojení bude těhotenská podprsenka nutností a rozhodně se bez ní neobejdete. Budete se díky ní cítit mnohem pohodlněji a miminko kdekoliv velmi snadno nakojíte. Velkou výhodou je také diskrétnost. Při nákupu kojící podprsenky pamatujte na několik základních zásad a rozhodně si nechte poradit od zkušené prodavačky nebo kamarádky.

Kojící podprsenku vybírejte na konci těhotenství. K nalévání prsou dochází obvykle kolem třetího dne po porodu. Právě v této době se musíte ujistit, že Vám podprsenka dobře sedí, není Vám malá ani velká a hlavně nikde netlačí a ramínka se nezařezávají. Správná opora je velmi důležitá. Nebudou tolik trpět záda a krční páteř a prsa nebudou po kojení miminka tolik povislá.

Vyberte si takovou podprsenku, která bude pohodlná a příjemná a hlavně se Vám bude dobře odepínat při kojení. Většinou musíte podprsenku odepnout jen jednou rukou, proto si ji raději vyzkoušejte, ať je manipulace s košíčky co nejjednodušší. Pamatujte taky na širší ramínka, která Vám poskytnou oporu a nebudou se Vám nepříjemně zařezávat. Na tenká ramínka zapomeňte!

Při nákupu si podprsenku vyzkoušejte také s kojícími tampony nebo absorpčními vložkami, budete tak mít jistotu, že Vám bude podprsenka dokonale sedět a nebude Vás zbytečně tlačit. Doporučujeme počítat také s tím, že bude potřeba do podprsenky vložit například hydrogelové tampóny, protože během prvních dnů kojení může dojít k popraskání bradavek, tzv. ragád.

Také doporučujeme koupit kojící podprsenku, která má více řad zapínání, nejideálněji šest řad háčků. Poskytne Vám tak větší variabilitu při dlouhodobém kojení. Neztratí svoji funkčnost a můžete ji podle potřeby zvětšit nebo zmenšit. Musíte také počítat s tím, že se Vám podprsenka během nošení třeba vytáhne nebo se Vám dokonce po porodu může zmenšit obvod hrudníku.