Jak přirozeně vyvolat porod

Závěr těhotenství už většinou pro nastávající maminky nebývá příliš příjemným. Postupně začíná tvrdnout bříško, objevují se poslíčci, a to už vůbec nemluvíme o nepravidelném a špatném spánku. Termín porodu se pomalu blíží, na jednu stranu jste nervózní a bojíte se, jak porod zvládnete, na druhou stranu se už ale nesmírně těšíte na vytoužené miminko. Každá žena je individuální, a proto není možné přesně určit, kdy začne samotný porod. Pokud už několik dní přenášíte, není to moc ideální. Naštěstí pro Vás máme několik zaručených rad, jak přirozeně porod vyvolat.


Pohlavní styk je zaručená metoda

Velmi oblíbenou a zaručenou metodou je pohlavní styk. Budoucí rodiče si nejen zpříjemní poslední společné chvíle před porodem, ale mohou také přirozeně kontrakce vyvolat. Důvodem je mužské sperma, které obsahuje takzvané hormony prostaglandiny, které mohou opravdu vyvolat kontrakce a samotný porod. Maminkám, které přenáší, se tak skutečně doporučuje pohlavní styk. V žádné případě tak nemusíte mít strach, že byste děťátku nějak ublížili.

Masáž bradavek zesiluje kontrakce

Dobrou metodou je také jemná masáž bradavek. Dokonce i ta může vyvolat kontrakce. Skvělou zprávou je, že touto technikou připravujete bradavky i na následné kojení. O pomoc při masáži, můžete poprosit Vašeho manžela nebo přítele a zpříjemnit si tak třeba večer. Doporučuje se třít bradavky pravidelně každý den několik minut (zhruba 5 minut). Díky tomuto se do organismu vyplavuje hormon oxytocin, který vyvolává děložní stahy. Masáží můžete také dokonce zvyšovat sílu kontrakce při porodu. To ovšem doporučujeme probrat s Vaším porodníkem.

Horká koupel uvolní porodní cesty

Skvělou volbou, jak se uvolnit a zároveň vyvolat porod, je horká koupel. Díky teplé vodě dochází k prohřátí a prokrvení dělohy a také dalších částí těla. Ale hlavně koupel napomáhá uvolňovat porodní cesty. Pokud Vás navíc trápí poslíčci, takzvané falešné kontrakce, ponořte se do horké lázně, tam totiž zaručeně ustanou. Je to také skvělá metoda, jak rozeznat právě poslíčky od skutečných kontrakcí, ty totiž v teplé vodě rozhodně nepřestanou. Pokud nemáte doma vanu, nezoufejte, postačí také horká sprcha. Zkuste pouštět vodu přímo na bříško a jemně krouživě masírovat.

Masáž hráze pomůže při porodu

Další velmi dobrou metodou je masáž hráze. Tu si může nastávající maminka provádět od 35 týdne těhotenství (to je zhruba 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem). V některých případech se uvádí, že může porod skutečně vyvolat. Masáž nikdy neprovádějte nasucho, ale vždy za použití vhodného olejíčku. Vyzkoušet můžete olivový nebo pupalkový olej. Nejen, že masáž může vyvolat kontrakce, ale pomůže Vám také při samotném porodu. Masáž hráze totiž uvolní a prokrví svalstvo a průchod hlavičky tak bude jednodušší. Často se uvádí, že slouží jako dobrá prevence proti porodním poraněním, natrhnutím nebo nástřihům hráze. Je to ovšem jen doporučení a nemusí být stoprocentní. Ve většině případů se bohužel nějakému porodnímu poranění nebo nástřihu nevyhnete.

Bylinky jako pomocníci před porodem

Porod mohou vyvolat také některé druhy bylinek. V tomto případě se ale musíte nejdříve poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo porodníkem. Skvěle funguje například čaj z maliníku, ten ovšem užívejte opravdu až ke konci těhotenství, tedy v 38. týdnu. Funguje také skořice nebo skořicový olej. Nic ale nepřehánějte a skořici si opravdu dopřejte jen na konci těhotenství, pomáhá totiž stahovat hladkou svalovinu dělohy a vyvolává kontrakce. Vyzkoušet můžete také pupalkový olej, který pomáhá zkrátit děložní čípek a připravuje porodní cesty na porod. Olejem můžete čípek přímo natírat nebo ho můžete konzumovat i v kapslích. Opět ale vše konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Pupalkový olej se Vám neztratí, je skvělý také k potírání a masážím hráze.